Katılım Koşulları

Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinin Bölümlerinden (Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Tasarımı, Grafik Tasarım gibi...) genç araştırmacılar ve öğrencilerin (lisans, yüksek lisans) bireysel ya da ekip olarak katılımına açıktır (Oluşturulan ekipler psikoloji, sosyoloji, felsefe, güzel sanatlar fakültelerinin sinema televizyon ve fotoğraf gibi bölümlerinden ortak ya da danışmanlar alarak da oluşturulabilir). Yarışmaya katılımda farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin bir ekip kurarak katılması teşvik edilmektedir. 2018 yılı içerisinde mezun olmuş olan öğrenciler yarışmaya katılabilirler.

Yarışmaya katılacak adayların 7 Aralık 2018 tarihine kadar  https://goo.gl/forms/lpsMJByuBY9wFLn02 adresindeki çevrimiçi formu doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İstenilenler ve Teslim Formatı                                                  

Her proje başvurusunda hem pafta, hem video teslimi istenmektedir.

Proje Paftaları: En fazla 2 adet A1 (59,4 cm. x 84,1 cm.) boyutunda sert zeminli (5 mm. lik fotoblok) pano üzerinde sunulacaktır. Bu pano(lar), dikey şekilde tutularak sergilenmek üzere tasarlanacaktır.

Proje Tanımı: Metin Bölümü A4 (21cm. X 29,7cm.) boyutunda 2 sayfa olmak üzere projenin içeriğini anlatmalıdır ( anlatım şemalarla desteklenecektir.)

Kısa Video Film: Yarışmaya katılacak kısa video filmler kurmaca, belgesel, canlandırma, deneysel gibi herhangi bir türde olabilirler. Filmler 3 dakikadan uzun olmamalı, 720p (her video film karesi minimum 1280x720 piksel) çözünürlükte olmalıdırlar.

Filmler H.264 ile kodlanmış MP4 formatında ya da AVI formatında olmalı, dosya paylaşım siteleri aracılığı ile (WeTransfer, Dropbox, vb.) ya da YouTube ya da Vimeo video paylaşım sitelerinden birine yüklenip, videoların web linkleri iapscultureandspacenetwork@gmail.com e-mail adresine gönderilmelidir. Video paylaşım sitelerine video filmlerini yükleyen katılımcılar, filmlerinin indirilebilir (download) olmalarına dikkat etmelidirler.

Yarışmaya gönderilecek bütün filmler “Sonsuz bir Kentsel Artikülasyon Mekanı olarak İstanbul” başlığının yer aldığı bir kareyle başlamalı ve video filmler sahibinin rumuzunu içeren bir kare ile sona ermelidir. Filmlerin yukarıda belirtilen başlığı dışında herhangi bir ikinci başlığı olmamalıdır.

Video filmlerin dili Türkçe ya da İngilizce olmalıdır. Dili Türkçe olan filmlerin İngilizce, dili İngilizce olan filmlerin de Türkçe altyazıları gömülü olarak video filmlerde bulunmalıdır.

Yarışmaya başvuracak filmlerin yarışmaya özel olarak üretilmiş olmalıdırlar. Yarışacak olan katılımcılar, başvuru yaptıkları andan itibaren filmlerinin özgün ve kendilerine ait olduğunu ve bu filmlerle daha önce başka bir yarışmaya katılmadıklarını kabul etmiş olurlar.

Her başvuru için ayrı bir başvuru formu doldurulmalıdır.

CD: Video ve paftaların dijital halleri ( paftalarının jpg, tiff ve pdf formatları ile proje tanımının word ve pdf formatındaki kopyaları )içeren bir CD ve kimlik zarfı, üzerinde yarışma rumuzunun yazdığı bir A4 zarf içerisinde teslim edilecektir.

Kimlik Zarfı: Kimlik zarfı projeye ait her bir panoda da yer alan ve beş rakamdan oluşan proje rumuzunun sağ üst köşesinde yazılı olduğu, kapalı ve içini göstermeyen A4 formatında bir zarf olmalıdır. Bu zarftaki bilgiler yarışmacı ekibin isimlerinin, kayıtlı bulundukları okul adlarının, öğrenci belgelerinin birer kopyasını, adres, e-posta ve telefon numaralarını içermelidir.